YALANCI SU BÖREĞİ

YALANCI SU BÖREĞİ

Kaç Kişilik: 8 kişilik   Hazırlama: 20 dakika   Pişirme: 40-45 dakika

Yalancı Su Böreği Tarifi

MALZEMELER

  • 5 adet günlük yufka
  • 3 adet yumurta
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Yarım su bardağı süt
  • 400 gram beyaz peynir
  • Yarım demet maydanoz
  • 1 tutam tuz

YAPILIŞI

İlk olarak 400 gram beyaz peyniri ve yarım demet ince kıyılmış maydanozumuzu karıştırıyoruz. Ayrı bir kasenin içerisi 3 adet yumurta ve 1 tutam tuzumuzu çırpıp yarım su bardağı süt ve 2 yemek kaşığı sıvı yağımızı ekliyoruz. Yağladığımız yuvarlak fırın tepsisinin en alt katmanına ilk yufkamızı kenarları dışarı sarkacak şekilde seriyoruz.

Kalan 4 yufkayı 4 eş parçaya bölüyoruz. Üzerine yumurta, tuz, sıvı yağ ve süt ile hazırladığımız sıvı iç harcın içerisine atıyoruz ve yufkaların tamamen harca bulanmasını sağlıyoruz.

Yufkaları ilk kat yufkanın üzerine gelişi güzel olarak seriyoruz ve maydanoz, beyaz penir ile hazırladığımız iç harcımızı tamamını bu kata koyuyoruz. Kalan yufkaları iç harcın üzerini örtecek örtecek şekilde yerleştiriyoruz.

Son olarak ilk yufkanın dışarıya sarkıttığımız kenarlarını tepsinin içerisine doğru katlıyoruz ve yumurta, yağ, tuz ve süt ile elde ettiğimiz sıvı iç harcını bu son katmanın üzerine döküyoruz. Hazırladığımız yalancı su böreğimizi buz dolabında 1 saat kadar bekletiyoruz. Buzdolabında 1 saat kadar dinlendirdikten sonra yalancı su böreğimizi dolaptan çıkarıp dilimliyoruz.

Önceden ısıtılmış 190 derece fırında 40-45 dakika kadar pişiriyoruz. Fırından çıkardığımız yalancı su böreğimiz servise hazır. Sıcak sıcak servis edebilirsiniz.

Afiyet Olsun.

PÜF NOKTASI

1 Yumurta, sıvı yağ, tuz ve sütlü olan karışımımızı bolca kullanıyoruz.

2 Yalancı su böreğimizi fansız programlı fırında pişirmemiz böreğimizin eşit pişmesine yardımcı olacaktır. Ancak dilerseniz fanlı programda da daha kısa sürede pişirebilirsiniz.

AFİYET OLSUN…

Diğer börek tarifleri için Börek Tarifleri kategorimize bakabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz