KÜNEFE

KÜNEFE

Kaç Kişilik: 3 kişilik   Hazırlama: 15 dakika    Pişirme: 45 dakika

MALZEMELER

  • 300 gram tel kadayıf
  • 150 gram tereyağı
  • 200 gram tuzsuz Antakya peyniri ya da dil peyniri

PİŞİRMEK İÇİN

  • 50 gram tereyağı
  • 2 yemek kaşığı üzüm pekmezi

ŞERBETİ İÇİN

  • 1.5 su bardağı toz şeker
  • 1.5 su bardağı su
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu

ÜZERİ İÇİN 

  • Antep fıstığı

YAPILIŞI

Şerbetini hazırlıyoruz ilk önce; toz şeker ve suyu tencereye alıyoruz. Aralarda karıştırarak kısık ateşte kaynatıyoruz. Yaklaşık 20-25 dakika kadar kaynayan ve kıvam alan şerbetimize limon suyunu ekleyip karıştırdıktan sonra ocaktan alıp soğuması için bir kenarda bekletiyoruz.

Tel kadayıfı geniş bir tepsiye alıyoruz. Elimizle tel tel açıp küçük parçalar haline getiriyoruz. Oda sıcaklığında beklettiğimiz tere yağını katıyoruz ve kadayıf tellerini açmaya devam ederek tereyağını kadayıflara yediriyoruz. Altın sarısı bir renk alan tereyağlı kadayıf karışımını iki eşit parçaya ayırıyoruz.

Künefeyi pişirmek için; oda sıcaklığında beklettiğimiz tereyağını küçük bir kapta pekmezle karıştırıyoruz. Pişirme işlemini gerçekleştireceğimiz küçük boy yuvarlak tepsileri pekmezli tereyağının bir kısmıyla yağlıyoruz.

Tereyağlı kadayıf karışımının yarısını pişme tepsisinin tabanına bastırarak döşüyoruz. Suyunu süzdükten sonra elimizle ufaladığımız tuzsuz Antakya peynirini kadayıfların üzerine boşluk kalmayacak şekilde serpiştiriyoruz. Kalan tereyağlı kadayıf karışımını peynirlerin üzerine bastırarak kaplıyoruz. Üzerine kalan pekmezli tereyağı karışımını sürüyoruz. Künefe tepsilerini ocağın üzerine alıyoruz. Tepsiyi ocak üzerinde gezdirerek künefeyi kısık ateşte pişiriyoruz. Taban kısmı renk alan künefeyi, geniş bir tabak yardımıyla ters çevirerek tekrar ocağa alıyoruz. Aynı şekilde pişirerek diğer tarafının da kızarmasını sağlıyoruz. Ocaktan almak üzere olduğumuz nar gibi kızaran künefenin üzerine soğuk şerbeti gezdirdikten sonra ocaktan alıyoruz. Kısa bir süre dinlene ve şerbetini çeken künefeyi, dilimledikten sonra üzerine Antep fıstığı ile süsleyerek arzuya göre sıcak ya da ılık olarak servis yapıyoruz

Afiyet Olsun.

İsteğe bağlı kesme dondurma ile servis edebilirsiniz .

PÜF NOKTALAR

Künefe hazırlamadan önce tel kadayıfı derin dondurucuda bekletirsek kolaylıkla kırılacak ve tel tel ayrılacaktır.

Şeker suda eridikten sonra şerbet kıvamına gelmesi için uzun süre kısık ateşte kaynatmalıyız. Şerbetin kıvamının iyi olduğunu anlamak için kaşıkla şerbetten alarak döktüğümüzde süzülerek dökülmelidir.

Künefeyi sulandırmaması için taze ve tuzsuz olarak satılan künefe peynirini suyunu sıkarak süzüyoruz.

Künefeyi ocakta döndürerek yakmadan kısık ateşte pişirmeye dikkat etmeliyiz.

Şerbet oda sıcaklığın soğumuş ve dinlenmiş olmalı ve ocaktan alınan künefe ise sıcak olmalıdır.

Peynirleri üzerlerini boşluk bırakmayacak şekilde kadayıflarla kaplamaya özen gösteriyoruz. Aksi takdirde künefelerin üzerinde yanıklar oluşacak ve lezzetini bozacaktır.

Künefeyi pişireceğimiz tepsi ısıyı eşit olarak dağıtması için mümkünse bakır olmalıdır. İsteğe bağlı künefeyi orta boy bir tepside hazırlayıp tek seferde fırında pişirebiliriz.

Aramalar:

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz