Keşkek | Tarifleryemekler - Yemek Tarifleri

KEŞKEK

KEŞKEK

Kaç Kişilik: 10-12 kişilik   Hazırlama: 30 dakika  Pişirme: 40-45 dakika

MALZEMELER

  • 1 kilo yarma buğday ( aşurelik buğday )
  • 1 kilo kemikli dana eti ( kemiksiz de olabilir )
  • 1,5 su bardağı zeytinyağı
  • 1 litre su
  • Tuz
  • Karabiber

SOSU İÇİN 

  • Kırmızı toz biber
  • Domates salçası
  • Zeytinyağı

YAPILIŞI

İlk önce buğdayı bir gece öncesinden sıcak su ile ovuştura ovuştura berrak suyu çıkana kadar güzelce yıkıyoruz. daha sonra 2 litre suyu kaynatıp suyun içerisine yıkanmış buğdayı atıyoruz ve ocakta 2 dakika daha kaynatıyoruz. Ocağın altını kapatıp sabaha kadar şişmesini bekliyoruz. Büyük bir tencerenin yada düdüklü tencerenin içerisine ( tercihen düdüklü tencere ) zeytinyağını koyuyoruz. Daha sonra tencerenin dibine etleri yerleştiriyoruz. Üzerine akşamdan ıslatılan buğdayı ve sıcak suyunu döktükten sonra tuz ilave ederek ocağın altını açıyoruz.

Kısık ateşte 45 dakika pişirmeye bırakıyoruz. ( düdüklü tencerede 30 dakika yeterli olacaktır ) Pişen malzemeleri soğuması için havalandırıyoruz sonra içerisindeki etleri ayrı bir kaba çıkarıp etiniz kemikli ise kemiklerinden ayırdıktan sonra karabiber ekleyerek etleri iyice eziyoruz. Dövülen etin pişen buğdayın içerisine geri ilave ederek buğday ve et özdeşene kadar dövmeye devam ediyoruz. Bu aşamada mikserden yardım alabilirsiniz. Yani sakız kıvamına gelene kadar dövme işlemine devam ediyoruz. İstediğimiz kıvama geldikten sonra tencerenin kapağını kapatarak dinlenmeye bırakıyoruz. Hatta tencereyi sofra bezine sararak soğumasını engelleyebilirsiniz.

Sosumuzu hazırlamaya geçiyoruz. Sos tavasının içerisine zeytinyağını ekliyoruz ve yağ kızdıktan sonra ocağın altını tamamen kısıyoruz. Kızan yağın içerisine domates salçasını koyarak hafifçe kavuruyoruz ve yumuşamasını sağlıyoruz. Daha sonra üzerine kırmızı toz biberi de ekledikten sonra kaşık yardımıyla karıştırıyoruz. Ocağı kapatıyoruz ve keşkeği servis tabağına koyduktan sonra üzerine sosu gezdiriyoruz.

Afiyet Olsun.

PÜF NOKTALARI

1 Zeytinyağlı olması keşkeğin en önemli özelliğidir ve içerisine bol zeytinyağı koyulur.

2 Keşkek kemikli dana etinden yapılır. ( dilerseniz tavuk eti, koyun eti vb. den de yapabilirsiniz )

3 Değişmeyen ana maddesi yarma buğdaydır.

4 Keşkeğin ölçüsü bire birdir. Yani 1 kilo etin için 1 kilo yarma buğdaydır. ( 2 kilo et için 2 kilo yarma buğday gibi )

Bu nefis tarifler için sizlerle ve özenle yemek yapmayı bir yaşam felsefesi haline getiren ekibimize teşekkür ederiz…

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz