İNEGÖL KÖFTE

İNEGÖL KÖFTE

İnegöl köfte tarifi

Kaç Kişilik: 30 adet    Hazırlanışı: 20 dakika  Pişirme: 20 dakika

MALZEMELER

  • 600 gram dana döş kıyma
  • 200 gram orta yağlı kuzu kıyma
  • 2 adet orta boy kuru soğan
  • 10 gram karbonat
  • 10 gram tuz

YAPILIŞI

İlk olarak 600 gram dana döş eti ve 200 gram orta yağlı kuzu kıymayı birbirine karıştırıyoruz ve karıştırdığımız kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. 2 adet kuru soğanı rendenin ince kısmı ile rendeliyoruz ve suyunu süzüyoruz. Karışık kıymamızı, rendelenmiş kuru soğanlarımızı, 10 gram karbonat ve 10 gram tuzumuzu karıştırma kabımızda iyice yoğuruyoruz. Bu hazırlamış olduğumuz köfte harcını 1 gece önceden kapağını kapatarak buzdolabında 1 gece dinlendiriyoruz.

Ertesi gün buzdolabından çıkardığımız köfte harcımızı 10 dakika kadar bekletiyoruz ve son bir kez daha köfte harcımızı yoğurup yağlı bir kağıt üzerine uzun ince bir dikdörtgen şeklinde açıyoruz.  Uzun ve ince dikdörtgen şeklinde açtığımız köfte harcımızı keskin bir bıçak yardımı ile parmak şeklinde kesiyoruz. Orta bir ateşte kızgın bir tavada kızgın yağımızda her iki tarafını da kızartıyoruz.

Güzelce pişen kadınbudu köftelerimizi damak zevkimize uygun garnitürlerle birlikte sıcak sıcak servis edebilirsiniz.

Afiyet Olsun.

PÜF NOKTASI

1 Kadınbudu köftesi için karbonatı bir miktar maden suyu ile ( soda ile ) köpürtüp kullanabilirsiniz. Kıymayı karbonat ile sakız gibi bir kıvam alana kadar yalaşık olarak 10-15 dakika yoğurmak şekil vermeden önce ya da sonra buzdolabında uzun saatler dinlendirmek en önemli püf noktasıdır.

♥ Bir servis önerisi olarak aşağıdaki görselimizi paylaşıyoruz.

 

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz