Çikolatalı Mousse Tarifi | Tarifleryemekler - Yemek Tarifleri

Çikolatalı Mousse Tarifi

Çikolatalı Mousse Tarifi

Kaç Kişilik: 2-4 kişilik    Hazırlama: 10 dakika    Pişirme: 10 dakika

MALZEMELER

  • 150 gram bitter çikolata ( küvertür )
  • 1 yumurta sarısı ( 20 gram )
  • 1 çay bardağından 3 parmak eksik krema ( 60 gram ) ( kutuda süt kreması )
  • 1 çay bardağından 2 parmak eksik süt ( 60 gram )
  • Bir su bardağı krema ( kutuda süt kreması – soğuk süt ile çırpılacak )

YAPILIŞ

Çikolatayı ince ince kıyıyoruz ve bir kenara alıyoruz. Süt ( az olan -1 çay bardağındn 3 parmak eksik krema ) ve kremayı bir sos tenceresine alıp ocağın küçük gözüne koyup karıştırarak ısıtıyoruz. Krema karışımını fıkırdamaya başladığı zaman ocaktan alıyoruz.

Bir yumurta sarısını kase içinde çırpıyoruz ve üzerine ısıttığımız krema ve süt karışımından bir miktar ekleyerek çırpıyoruz. Sıcaklığını dengelediğimiz yumurtayı tenceredeki kremalı süt karışımına aktarıyoruz ve çok hızlı bir şekilde hiç ara vermeden karıştırıyoruz.

İnce ince kıymış olduğumuz çikolatayı tencereye ekleyerek karıştırıyoruz ve çikolatanın tamamen erimesini sağlıyoruz. Bir su bardağı kremayı mikserimizin yüksek devrinden bir iki dakika çırpıyoruz. Hazırlamış olduğumuz çikolata sosunu azar azar kremanın içine ilave ediyoruz. Sosu dökerken kremanın sönmemesi için spatula yardımı ile alttan yukarı doğru karıştırıyoruz.  Çikolata ve krema tamamen karışınca bir kepçe yardımı ile bardaklara paylaştırıyoruz. Buz dolabında 1-2 saat dinlendirip hafifçe donmasını bekledikten sonra dilerseniz Antep fıstığı, vişne, böğürtlen ile süsleyerek servis yapabiliriz.

Afiyet Olsun.

PÜF NOKTA 

2  Çiğ yumurta kullanımı her zaman akılda bir soru işareti bırakmıştır. Bu durumu açıklamak istiyorum; yumurta tatlının içinde çiğ kalmıyor. Krema ve sütü neredeyse kaynama noktasına getirip birazını yumurtanın içine eklediğimizde yumurta hemen pişmeye ve kıvam alamaya başlıyor.

 

    TATLI TARİFLERİ-Tarifleryemekler.com

 

 

 

 

 

 

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz